Dzisiaj napiszę parę słów o zjawisku ESD, dlaczego jest ważne, aby dobrać do przestrzeni dobre krzesło antystatyczne.

Pojęcie ESD- Electrostatic Discharge

W języku polskim wyładowanie elektrostatyczne. Jest to nagły chwilowy przepływ prądu elektrycznego pomiędzy dwoma obiektami o różnych potencjałach elektrycznych wytworzonych zazwyczaj przez elektryzowanie. Czyli prosto mówiąc tarcie jednej powierzchni o drugą powoduje nagromadzenie ładunków.  Zjawisko to jest nam znane z życia codziennego, np przy pocieraniu o syntetyczną tkaninę. Jak w codzienności to nie stanowi problemu, tak w warunkach laboratoryjnych, medycznych lub produkcyjnych może spowodować duże straty. Przykład: jeśli człowiek nie będzie prawidłowo zabezpieczony przekazuje duży ładunek na urządzenie i w efekcie końcowym doprowadza do jego wady. Aby uniknąć takiej sytuacji stosuje się specjalne materiały ESD, które będą odprowadzać ładunek do ziemi.

Materiały antystatyczne

Guma, tworzywa sztuczne są izolatorami. Stal, aluminium to doskonałe przewodniki elektryczne. Krzesło w swojej budowie ma wszystkie te materiały. Czyli co zrobić, aby guma i tworzywa sztuczny były ESD i w całości dały nam krzesło antystatyczne? Jest to bardzo prosty zabieg, do tych materiałów dodajemy cząsteczki grafitu. Prowadzi to do zmniejszenia rezystencji. Krzesło w swojej budowie posiada elementy z przewodzącego plastiku, poliuretanu oraz elementy stalowe. Pytanie pozostaje jeszcze jeszcze co z materiałem na siedzisku. Przy produkcji specjalistycznych tkanin obiciowych wplata się grafitową nitkę. Tak na szybko rozłożyliśmy krzesło antystatyczne na czynnik pierwsze, wiemy już z jakich elementów się skład oraz jakie spełnia wymogi.

Dlaczego krzesło antystatyczne jest ważnym elementem pomieszczenia?

Każde krzesło ESD musi spełniać normę europejską  EN 61340-5-1. Kiedy w danym obszarze, laboratorium wykonywana jest praca siedząca krzesło antystatyczne jest niezbędnym elementem, dlaczego?. Ponieważ, to dzięki niemu odprowadzane są ładunki do ziemi. Wspomniana norma, również dyktuje nam jak powinna wyglądać certyfikowana strefa EPA i krzesło jest tam kluczowym elementem.  Norma ta, także reguluje wartości jakie musi spełniać krzesło antystatyczne w kontakcie z ciałem człowieka, a podłogą. Krzesło antystatyczne, nie tylko musi być wykonane z odpowiednich materiałów, aby nie powstawał ładunek elektryczny, ale też zastosowane są odpowiednie ich łączenie.   Przy wyborze krzesła również należy pamiętać o zasadach ergonomii użytkowania, o których pisałam kilka tygodni temu.